Internet Explorer and Edge browser users:
To download Word, Excel or PowerPoint files please right-click on the file you wish to download, and select 'Save target as...'

BDA elections: 2021 winners announced

20 December 2021

 

This year's election results have been announced.

 

They include the following five seats on the BDA Board:

 

  • Paul Blaylock, Northern 
  • Jonathan Mynors-Wallis, South-West 
  • Paul Woodhouse, UK-wide.  
  • Peter Crooks, Northern Ireland (elected unopposed)
  • Mick Armstrong, Yorkshire and Humber (elected unopposed).

Over 20 other people have also been elected to the General Dental Practice Committee, Northern Ireland Dental Practice Committee and the Scottish Dental Practice Committee and the English Council.

 

The full results of the 2021 BDA elections are as follows:

 

Board elections 2021

Board 
Northern

Paul Blaylock

 

(Scrutineers' Report) (Full breakdown of voting)

South-West

Jonathan Mynors-Wallis

 

(Scrutineers' Report) (Full breakdown of voting)

UK-wide

Paul Woodhouse

 

(Scrutineers' Report) (Full breakdown of voting)

​Yorkshire and Humber
Mick Armstrong


(Elected unopposed)

​Northern Ireland
Peter Crooks


(Elected unopposed)

 

 

Committee and council elections 2021

General Dental Practice Committee 
Bath, Gloucestershire, Swindon and Wiltshire Area Team (2 seats)

Matthew Clover

Robert Middlefell

 

(Scrutineers' Report) (Full breakdown of voting)

Birmingham and Black Country Area Team (2 seats)

Dave Cottam

Vijay Sudra

 

(Scrutineers' Report) (Full breakdown of voting)

Durham, Darlington, and Tees Area Team (2 seats)

Charlie Daniels

Paul Woodhouse

 

(Scrutineers' Report) (Full breakdown of voting)

Hertfordshire and the South Midlands Area Team
(3 seats)

Sarah Canavan

Alison Chastell

Judith Husband

 

(Scrutineers' Report) (Full breakdown of voting)

West Yorkshire Area team (2 seats)

Joe Hendron

Ian Wilson

 

(Scrutineers' Report) (Full breakdown of voting)

Pan-UK Early career (4 seats)

Priya Bilakhia

Sophie Fleming

Robert Devine

Jeremy Boyles

 

(Scrutineers' Report) (Full breakdown of voting)

 


Northern Ireland Dental Practice Committee 
Northern Health and Social Care Trust (3 seats)

Helen Brogan

Garvin Craig

Lisa Hanna

 

(Scrutineers' Report) (Full breakdown of voting)

 


Scottish Dental Practice Committee 
Tayside, Fife, Forth Valley Health Boards (2 seats)

Jeff Ellis

Gillian Lennox

 

(Scrutineers' Report) (Full breakdown of voting)

 


English Council 
Central Counties Branch (1 seat)

Gilliam Cottam

 

(Scrutineers' Report) (Full breakdown of voting)

Wessex Branch (1 seat)

Keith Percival

 

(Scrutineers' Report) (Full breakdown of voting)